O Rafale

1989 --

Rafał Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia i zaraził się pasją do aktywności. Początkowo sportową miłością Rafała była piłka nożna i choć nie wyróżniał się w tej dyscyplinie techniką, to już wtedy jego niezwykła wydolność zapowiadała sportowy talent.

2002 --

Rower byłby dla Rafała do dziś zwykłą rozrywką, gdyby nie postać trenera Zbigniewa Klęki. Dzięki niemu Rafał jako nastolatek trafił do sekcji kolarskiej, w której wyróżniał się na tle innych młodych zawodników.

Trener Zbigniew Klęka o 13-letnim Rafale: „Był odporny na wysiłek, zdeterminowany, dążący do celu, choć jeszcze nieukształtowany jako sportowiec”.

Już w czerwcu 2002 r. Rafał zdobył swój pierwszy medal (złoto) w Otwartych Mistrzostwach Młodzieży w Kolarstwie, a następnie zwyciężył w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Nowej Sarzynie k. Leżajska.

Rafał: „(…) początkowo podchodziłem do kolarstwa jako nowej formy zabawy, spędzania wolnego czasu z kolegami. Szybko okazało się jednak, że mam predyspozycje do tego sportu i powiedziałem sobie: spróbuję zostać w nim jak najlepszy”.

2005 --

Za sprawą rodziców, którzy zdecydowali się wspierać syna w sportowej karierze oraz dzięki stypendium macierzystego klubu WLKS Krakus bbc Czaja, Rafał rozpoczął naukę w świdnickiej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie.

Rafał: „Wiedziałem jednak, że taka szkoła jest naturalnym krokiem rozwoju i wkrótce okazało się, że była to dobra decyzja. Największym atutem była możliwość zagranicznych wyjazdów i rywalizowania ze światową czołówką na międzynarodowych wyścigach”.

2006 - 2007 --

Kolejne lata przyniosły wspinanie się po szczeblach sportowej kariery oraz udziały w najważniejszych zawodach w kraju i na świecie w ramach juniorskiej kadry Polski. Rafał zwyciężył m. in. na górskim etapie juniorskiego Wyścigu Pokoju w Terezinie w Czechach (Puchar Świata), reprezentował także kraj na Mistrzostwach Świata w Belgii (2006) i Meksyku (2007). Inne znaczące sukcesy to zwycięstwo w 25. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Złote Koło” oraz brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów w Żerkowie.

2007 --

Ten rok był przełomowy – Rafał został zawodnikiem włoskiej drużyny Gragnano Sporting Club i zaczął startować w młodzieżowych wyścigach. Już w pierwszym roku we Włoszech, zwyciężył w prestiżowym Trofeo Enzo Sacchi, a GP Città di Monsummano ukończył z 3. lokatą. Kolejne starty budowały jego sportową pozycję, otwierając drogę do najlepszych światowych zespołów.

Rafał: „To tak naprawdę wtedy zdecydowałem na 100%, że kolarstwo jest tym, co chcę robić w życiu i czemu w całości się poświęcić. (…) trafiłem na wspaniałych ludzi, którzy pokierowali moją karierą, nie pozwalając mnie „zajechać” na samym początku, ale stopniowo rozwijać kolarskie rzemiosło”..

2011 --

Dzięki licznym sukcesom i świetnym wynikom testów wydolnościowych, Rafał podpisał swój pierwszy kontrakt zawodowy i został kolarzem teamu Saxo Bank – Sungard. Wszedł tym samym na najwyższy poziom profesjonalnego kolarstwa i wystartował w tak ważnych zawodach jak Tour de Pologne i Vuelta a España.

2013 --

Sezon 2013 okazał się kolejnym przełomem w karierze Rafała. To wtedy, po zajęciu 4. miejsca w Tour de Pologne, stał się szerzej znany polskiej publiczności. Dał się zauważyć także podczas Giro d`Italia, gdy zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu uznawanego za najtrudniejszy spośród wszystkich Wielkich Tourów.

Rafał: „(…) nigdy nie spoczywam na laurach, po sukcesach wyznaczam sobie kolejne cele, po nich następne i tak dalej.”

2014 --

Pomimo choroby na końcowym odcinku, Rafał zdobył wysokie 6. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d`Italia. Mimo iż kolejne starty, z uwagi na stan zdrowia, stały pod znakiem zapytania, w tym samym roku wystartował w Tour de France, wygrywając dwa górskie etapy. A dwa tygodnie po zakończeniu wyścigu, zwyciężył w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de Pologne.

Rafał: „To było szaleństwo. Miałem dosłownie kilka dni na symboliczne świętowanie zwycięstw we Francji, powrót do Polski, mikro-odpoczynek i wyjazd do Trójmiasta. Przed wyścigiem chciałem tylko odwdzięczyć się polskim kibicom za dopingowanie mnie przez cały Tour de France i pokazanie się im na krajowym podwórku”.

na krajowym podwórku”. Szczęśliwy sezon 2014 przypieczętowany został ślubem Rafała i jego wieloletniej partnerki, Magdaleny Kowal.

2015 --

W sezonie 2015 Rafał wygrał 11. etap Tour de France i jako pierwszy Polak stanął na podium wyścigu Vuelta a España, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

2016 --

Kolejny rok przyniósł zwycięstwo w klasyfikacji górskiej Tour de France oraz brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.